Novoročné prianie aké ste ešte nečítali

Autor: Miriam Itahashi | 6.1.2014 o 23:30 | (upravené 6.1.2014 o 23:38) Karma článku: 13,54 | Prečítané:  2921x

Toto novoročné prianie venujem ministerstvu školstva a rodičom detí tretieho ročníka základných škôl. Ak by som sa mohla pozrieť do očí pánovi profesorovi, docentovi a autorovi knihy matematiky pre tretí ročník základných škôl a prehovoriť na neho pár viet,  možno by sa mi podarilo zachrániť našu krajinu. Učiť deti počítať rozkladacím spôsobom tak ako určuje nový metodický pokyn znamená, že sme zničili akúkoľvek matematickú inteligenciu detí už v ich 9 tich rokoch. Znamená to, že sme spáchali na deťoch zločin, ktorý ich prinúti matematiku nenávidieť.   Tu je vzor rozkladacieho spôsobu spočítavania dvojciferných čísiel z knihy matematiky pre tretí ročník základnej školy : 26 + 9 =

Ministerstvo Školstva 2014Ministerstvo Školstva 2014Miriam Itahashi

 

Toto novoročné prianie venujem ministerstvu školstva a rodičom detí tretieho ročníka základných škôl.

Ak by som sa mohla pozrieť do očí pánovi profesorovi, docentovi a autorovi knihy matematiky pre tretí ročník základných škôl a prehovoriť na neho pár viet, možno by sa mi podarilo zachrániť našu krajinu.

Učiť deti počítať rozkladacím spôsobom tak ako určuje nový metodický pokyn znamená, že sme zničili akúkoľvek matematickú inteligenciu detí už v ich 9 tich rokoch. Znamená to, že sme spáchali na deťoch zločin, ktorý ich prinúti matematiku nenávidieť.

Tu je vzor rozkladacieho spôsobu spočítavania dvojciferných čísiel z knihy matematiky pre tretí ročník základnej školy :

26 + 9 =

Príklad dieťa musí vypočítať nasledovne :

Najbližšie celé číslo k 26 je 30

Následne zistíme koľko čísiel chýba k číslu 30

30-26 = 4,

9-4=5

26+4 = 30

30+5 = 35

Správny výsledok je 35

Rodičia si už zvykli na to, že v reálnom živote od nich nikdy nikto nebude chcieť, aby vypočítali príklady, ktoré má ich dieťa vo svojej učebnici matematiky. Ani kedy sa vlaky stretnú ani ktorý je najväčší nepárny deliteľ čísla n ani to, aby preukázali nerovnosti pre ľubovoľné kladné čísla. Deti neznášajú matematiku pretože je v tejto forme nereálna, nevyužiteľná a pre každého normálneho človeka, vrátane detí nepochopiteľná.

Avšak rodičia, ktorí skutočne s deťmi po večeroch do hlbokej noci nacvičujú spočítavanie rozkladacím spôsobom sa stali obeťami profesorov s mnohými titulmi. Rovnako ako nedáte svoje dieťa domov cudziemu mužovi iba preto lebo má za menom csc, tak by ste mu nemali odovzdať jeho prirodzenú inteligenciu.

Ak pôjde moje dieťa do školy, ktorá bude musieť plniť tento štátny vzdelávací program, budem trvať na tom aby za tohto stavu nenavštevovalo hodiny matematiky a chodilo iba na preskúšanie. Zachrániť jedno dieťa však nie je cesta.

Preto ak budú páni docenti nabudúce písať novú učebnicu matematiky prajem si, aby navštívili nákupné centrum a požiadali pani predavačku, aby vypočítala DPH k výrobku bez kalkulačky, alebo ak to bude príliš ťažké poprosiť nech vypočíta 15 % zľavu na výrobok s kalkulačkou. Potom ako sa stretnú s matematickou realitou a ak majú páni docenti aspoň trošku sebareflexie, vzdajú sa písania nových učebníc a my nebudeme musieť naše deti učiť spočítavať týmto ani ďalšími siedmimi alternatívnymi spôsobmi spočítavania, ale iba jedným tým, ktorý používame všetci v bežnom živote. Potom s milosrdenstvom božím ministerstvo školstva pristúpi k tomu, že preloží knihy matematiky z vyspelých alebo stačí aj z menej vyspelých krajín do jazyka slovenského a naša krajina sa znormalizuje. Prekladom učebníc sa vyhneme rôznym problémom, ktoré minister Čaplovič už zažil na vlastnej koži. Texty o rozvodoch, obrázky démonov v knihách pre prvý ročník, chybám v pracovných zošitoch a iným odborným a duševným zlyhaniam našich drahých autorov.

Toto je moje novoročné prianie. Kým sa naplní prosím všetkých rodičov, ktorí majú nadané dieťa na matematiku nech si ho zachránia.

Miriam Itahashi

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Po svete chodí pešo, stopom a bez mapy: Stratiť sa aj tak nemôžete

Rozhovor s českým pútnikom Ladislavom Ziburom.

Ukrajinci išli do rizika. Do čela krajiny si vybrali novú tvár

Volodymyr Zelenskyj bude novým ukrajinským prezidentom.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?